Rus Denizaltısı Kayıplarda

Denizaltılar, en büyük silahları olan gizlilik etmeni nedeniyle denizlerin en stratejik silahlarından.

Denizaltılar, en büyük silahları olan gizlilik etmeni nedeniyle denizlerin en stratejik silahlarından. Donanması Sovyet günlerindeki ihtişamından uzak olsa da bu stratejik platformları neredeyse aynı etkinlikle kullanmayı sürdürüyor.

Rus TASS Haber Ajansı’nın haberine göre ABD, Rus denizaltısını tespit edemedi. Hadise, RFNS Alexander Nevsky’nin 2015 yılında Kuzey Filosu’ndan Pasifik Filosu’na intikali sırasında yaşandı. Yaklaşık 42 gün süren seyirde platform, toplam 12 gün satıhta, 30 gün ise dalışta seyretti. Yüzeyde iken radarlara takılmayan denizaltı, su altında ise düşük akustik iz ve özel sakınma manevralarından faydalanarak Batı’nın su altı dinleme ağından kaçınmayı başardı. Rus tarafının iddiasına göre ABD, platformun Kamçatka Yarımadası’nda konuşlu Vilyuchinsk’e varışının ardından intikali haber alabildi.

Rus Donanması envanterindeki en modern denizaltı sınıfı olan Proje 955 Borey sınıfı platformlar, 170 metre uzunluğunda. Denizaltıların satıh deplasmanı 14 bin 720, dalış deplasmanı ise 24 bin ton. Proje 955’ler, azami 28 knot/saat sürate erişebiliyor ve 16 adet RSM-56 Bulava denizaltıdan fırlatılan balistik füze taşıyabiliyor.

Rus Denizaltısı Kayıplarda

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

New York’ta hastanelerin içler acısı hali

Yazarlar
Video
Galeri
Burak CİNLİ'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Burak CİNLİ'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.